W drugim  półroczu roku  szkolnego 2016/2017 uczniowie kółka misyjnego ze Szkoły Podstawowej nr 45 rozpoczęliśmy udział w akcji „Adopcja na odległość”.

Inspiracją do udziału w tej niezwykłej akcji było spotkanie w roku 2015 z misjonarzem  Ojcem Konradem Mertą, który pracuje Republice Centralnej Afryki. W ciekawy sposób opowiedział o zwyczajach trudnego życia codziennego mieszkańców, pokazał pamiątki z tego kraju oraz prace plastyczne wykonane przez afrykańskie dzieci.

Jednak nie to było celem jego wizyty, aby opowiedzieć na ciekawostki z Afryki, lecz wzbudzić w nas zainteresowanie losem biednych dzieci zamieszkujących te tereny. Maja one nikłe możliwości edukacyjne. Uczą się w bardzo prymitywnych szkołach źle wyposażonych,

nie mają podstawowych pomocy naukowych takich jak :zeszyty, przybory do pisania.

Bardzo wzruszyła nas ta jego opowieść a najbardziej uczniów z kółka misyjnego dlatego zdecydowaliśmy się po rozmowach z rodzicami i Panią Dyrektor Danutą Diduszko -Mucha na udział w akcji „Adopcja na odległość”.

Zorganizowaliśmy kiermasz misyjny, którego dochód  przekazaliśmy na zgłoszenie naszej szkoły w tym programie adopcyjnym. Po  pewnym czasie otrzymaliśmy odpowiedź, list od misjonarza i zdjęcia dwóch dziewczynek Koto Jourdane i Nanga Alido ze szkoły w wiosce Madabaczaine.

Naszym zadaniem jest każdego roku przesyłać  kwotę 100 zł przez okres 6 lat, bo tyle kosztuje nauka dziewczynek tzn. na każdą dziewczynkę po 50 zł. Dzięki temu wsparciu finansowemu spełniają  się   marzenia tych dziewczynek z Republiki Centralnej Afryki.